Rodzaje inteligencji

Czy istnieją ludzie wybitni we wszystkim?

Podręcznik do pierwszej liceum “Oblicza geografii 1”to pozycja zachęcająca do rozwoju z zakresu geografii, która rozbudza wyobraźnię niejednego ucznia. Dzieci rodzą się z określonymi predyspozycjami genetycznymi. Dzięki temu nauczyciele oraz rodzice mogą z łatwością dostrzec pewne talenty u małego człowieka. Kolejnym czynnikiem są oddziaływania środowiska, które odpowiadają w 50% za kształtowanie się osobowości ludzi. Zatem odpowiednie wzmocnienia z zewnątrz mogą spowodować rozwinięcie się pewnych cech. Warto wiedzieć, że rozwijanie tych, które są zawarte w naszym genomie może być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż tych wymuszonych przez środowisko. 

Czym jest inteligencja?

Inteligencja stanowi miarę, dzięki której możemy sprawdzić na jakim poziomie ktoś ma predyspozycje w stosunku do określonych czynności. Niewiele osób wie, że rodzajów inteligencji jest bardzo wiele. Może ona przejawiać się w sporcie poprzez łatwość w wykonywaniu różnych aktywności oraz ich nauce a także osiąganiu wybitnych wyników. Niektórzy posiadają inteligencję artystyczną, dzięki której z łatwością tworzą wspaniałe dzieła. Inni mogą mieć przestrzenną, dzięki której stana się uzdolnionymi architektami, inżynierami albo kierowcami zawodowymi. Jak widać ciężko jest odkreślić czy ktoś jest inteligentny czy nie, ponieważ jej poziom dla jednego człowieka, może być różny, w zależności od danej dyscypliny.

Jak rozwijać talenty?

Możliwości w obecnych czasach jest bardzo wiele. Najczęściej są one rozwijane przez nauczycieli czy rodziców dziecka. W okresie dojrzewania, młodzież zaczyna na własną rękę eksplorować świat oraz poznawać siebie. Często jest to moment na próbowanie nowych rzeczy, odrzucanie tego co nam mniej odpowiada a także wybieranie zupełnie nieznanych do tej pory ścieżek. Każdy możliwy sposób na rozwój jest wartościowy. Nie należy bać się wynajdowania swoich własnych, gdyż każdy jest inny i może okazać się, że opcje które znasz nie są dla Ciebie wystarczające albo dostatecznie dopasowane do twoich potrzeb.